اطمینان از انتخاب سایز مناسب تنه در هنگام خرید دوچرخه یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه شود. انتخاب دوچرخه ای متناسب با فیزیک بدن شما، دوچرخه سواری را لذت بخش، همراه با کارایی و راحتی بیشتر همراه خواهد نمود.
ما می دانیم که انتخاب سایز درست دوچرخه برای افراد زیادی و حتی برای دوچرخه سواران باتجربه می تواند گیج کننده باشد، سایز مناسب تنه به نوع دوچرخه، قد شما، حالت دوچرخه سواری شما و سلیقه شما بستگی دارد.
این مقاله به شما کمک می کند تا سایز پیشنهادی متناسب با خودتان را پیدا کنید. در ابتدا سایز تنه هایی را که در نظر داریم معرفی کنیم به ترتیب رشته در زیر معرفی می کنیم:

– سایز دوچرخه های کوهستان (تنه خشک و کمک دار)
– سایز دوچرخه های کوهستان مخصوص بانوان (تنه خشک و کمک دار)
– سایز دوچرخه های جاده (کورسی)
– سایز دوچرخه های جاده مخصوص بانوان
– سایز دوچرخه های توریستی و هیبرید
– سایز دوچرخه های تری آتلون و تایم تریل
– سایز دوچرخه های پرش و تریال
– سایز دوچرخه های تاشو
– سایز دوچرخه های BMX
– سایز دوچرخه های کودکان
– سایز دوچرخه های تریلر

سایز تنه های دوچرخه چطور اندازه گیری می شوند.

سایزهای مختلف دوچرخه به وسیله سایز تنه هر کدام و براساس طول لوله زین تنه مشخص می شوند. اکثر تولید کنندگان این مقدار را با اندازه گیری از مرکز محور طبق دوچرخه (توپی تنه) تا بالای لوله زین (محل قرارگیری بست لوله زین) بدست می آورند.

متأسفانه بعضی سازندگان این مقدار را از محل تقاطع لوله بالایی تنه و لوله زین شروع می کنند و تا محور طبق قامه اندازه می گیرند که عدد بدست آمده باعث خطا در محاسبه سایز تنه صحیح می شود و باید به این مسأله دقت شود.
سازندگان دوچرخه، سایزهای تنه را به روش های مختلفی بیان می کنند، برخی از واحد سانتیمتر و برخی دیگر نیز از واحد اینچ استفاده می کنند و تعدادی نیز از نامهای کوچک، متوسط، بزرگ و غیره (Small, Medium, Large &…) در نامگذاری سایز تنه بهره می برند.
اگرچه سایز تنه براساس اندازه لوله زین تعیین می شود ولی لوله زین تنها عامل تغییر سایز تنه نیست و تمام تغییرات صورت گرفته در تنه با سایز تنه در ارتباط هستند.

تناسب شما با سایز دوچرخه – قد شما چقدر است؟

برای پیدا کردن سایز مناسب تنه ابتدایی ترین کار، اندازه گیری قد خودتان است. بهترین روش اندازه گیری قد، این است که پشت به دیوار و بدون داشتن کفش بایستید. پاهایتان را در کنار هم قرار دهید و شانه هایتان را نیز عقب ببرید. یک مداد را به دقت روی سرتان قرار داده و روی دیوار یک علامت بگذارید (برای داشتن بهترین نتیجه از یک دوست بخواهید تا اینکار را برای شما انجام دهد). سپس با یک متر نواری از نقطه علامت گذاری تا زمین را اندازه بگیرید.

ارتفاع در حالت ایستاده

ارتفاع در حالت ایستاده به فاصله بین لوله بالایی تنه (Cross bar) و فاق گفته می شود. این مقدار از آنجا مهم است که در حالت توقف روی دوچرخه و روی تنه رکاب زدن بدن ما با تنه برخورد نداشته باشد. در دوچرخه های هیبرید این مقدار بین 1 تا 2 اینچ و در دوچرخه های کوهستان 2 تا 4 اینچ فاصله توصیه می شود.

چه نوع دوچرخه ای می خواهید و چگونه دوچرخه سواری می کنید؟

رشته های مختلف دوچرخه دلیل تنوع سایزهای تنه است. مثلاً سایز یک دوچرخه جاده 58 سانتیمتری (طول لوله زین تا توپی تنه) با یک دوچرخه تایم تریل 58 سانتیمتری کاملاً متفاوت خواهد بود پس دیدن جدول سایز تنه رشته مورد نظرتان پیش از خرید دوچرخه بسیار مهم است.

انتخاب سایز صحیح در رشته های جاده، تری آتلون و تایم تریل بسیار مهم و حیاتی می باشد. همچنین ارتفاع در حالت ایستاده در این دوچرخه اهمیت زیادی ندارند.

نوع و استایل دوچرخه سواری شما بر سایز مورد نیاز شما اثرگذار می باشد. به عنوان مثال یک دوچرخه کوهستان که می خواهد در شرایط سخت و ناهموار با قدرت بالای مانور رانده شود ممکن است ترجیح داده شود که از سایزی کوچکتر از سایز معمول انتخاب شود. به علاوه یک دوچرخه سوار   حرفه ای کراس کانتری برای شرکت در مسابقات ممکن است به خاطر تمایل به داشتن دوچرخه ای سریعتر و وسیعتر دوچرخه ای بزرگتر از سایز متناسب با خود انتخاب کند. بطور اساسی هیچ درست و غلطی (کمیت دقیقی) برای انتخاب سایز صحیح دوچرخه وجود ندارد و تا حد زیادی به ترجیحات شخصی و احساس راحتی بر روی دوچرخه نیز بستگی دارد.

به یاد داشته باشید، جداولی که در ادامه نمایش داده خواهد شد، برای اکثر دوچرخه سواران به طور عمومی قابل استفاده می باشد، اما برای انتخاب دقیق ترین و بهترین سایز، ما همیشه توصیه می کنیم تا به فروشگاههای معتبر و کارشناسان مراجعه کنید.

توجه: برای نمایش هر یک از جدول ها در سایز واقعی بر روی آنها کلیک کنید.